Czym różni się biżuteria pozłacana od złotej?

Biżuteria występuje obecnie w wielu różnych odmianach. Bardzo często wręcza się ją na urodziny, imieniny, święta czy też rocznicę ślubu. Kupują ją panowie (m.in. dla swoich partnerek), ale też panie (dla siebie lub też swoich bliskich). To doskonałe dopełnienie i urozmaicenie codziennych oraz uroczystych stylizacji. Warto znać jednak podstawowe różnice pomiędzy biżuterią złotą a pozłacaną.

Czym jest biżuteria pozłacana?

Biżuteria pozłacana ma związek z nakładaniem warstwy złota na powierzchnię wykonaną z zupełnie innego materiału (głównie ze srebra, chociaż może to być też szkło, ceramika lub porcelana). Dzięki temu biżuteria nabiera zdecydowanie bardziej estetycznego i atrakcyjnego wyglądu. Pozłacanie odbywa się na kilka różnych sposobów, m.in. poprzez wykorzystanie metody:

  • płatkowej,
  • wypalania,
  • ogniowej,
  • PVD,
  • platerowania.

Duże znaczenie ma oczywiście to, jak finalnie ma wyglądać biżuteria pozłacana oraz na jaki materiał będzie się nanosiło warstwę złota. Ostateczne decyzje podejmują w tym zakresie profesjonaliści z branży jubilerskiej.

Różnica między pozłacaniem a złotem

Różnica pomiędzy pozłacaniem a złotem jest łatwo zauważalna, m.in. w cenie oraz wyglądzie. Pozłacane elementy charakteryzują się zazwyczaj bardzo wyraźnym i jasnym kolorem. Złoto jest z kolei bardziej trwałe i delikatne, a do tego może być bez problemów polerowane. Złota biżuteria jest wykonana z prawdziwego złota.

Czy pozłacana biżuteria ciemnieje?

Biżuteria pozłacana może z czasem ciemnieć, zwłaszcza gdy będzie się z niej nieprawidłowo korzystało (m.in. w zakresie pielęgnacji i konserwacji). Zacznie się wycierać, co doprowadzi do prześwitywania podstawowego materiału i trzeba będzie pomyśleć o nałożeniu dodatkowej warstwy złota.

Jak należy dbać o sztuczną biżuterię?

Idealnym miejscem do zakupu wysokiej jakości biżuterii jest hurtownia biżuterii ze stali chirurgicznej. W ten sposób zainteresowani mogą wyposażyć się w różnorodną biżuterię (m.in. kolczyki, celebrytki, bransoletki, pierścionki, łańcuszki, zawieszki czy też broszki), a do tego kupują ją w cenach hurtowych.

Jeśli chce się wydłużyć żywotność sztucznej biżuterii warto pomyśleć o wykonaniu kilku istotnych czynności. Takie przedmioty są narażone na szkodliwe działanie wilgoci, więc trzeba je czyścić niezwykle delikatnie (miękką ściereczką – bez używania wody, płynów i detergentów). Sztuczna biżuteria nie powinna być również wystawiana na niekorzystne oddziaływanie deszczu. Należy ją zdejmować nawet podczas kąpieli. Kluczowe jest też to, aby nie uprawiać w niej sportu i nie wykonywać prac domowych.