Jaką patelnię wybrać? żeliwną, ceramiczną?… czy teflonową?

W sklepach z AGD mamy ogromny wybór patelni do smażenia, grillowania, naleśników, jajek, ryb, dań kuchni chińskiej i wiele, wiele więcej. Jednak zasadniczo to nie kryterium przeznaczenia, ale materiał, z jakiego wykonana jest patelnia, powinien stanowić o naszym wyborze. Podpowiadamy, jaką patelnie wybrać do kuchni żeliwną, ceramiczną czy teflonową?

101

Stara, ale jara patelnia żeliwna

Patelnia żeliwna (zwana patelnią cygańską) jest bardzo ciężka, trwała i solidna. Wytwarzana jest z naturalnych materiałów, bez użycia chemicznych substancji wchodzących w reakcję z przygotowywaną żywnością. Niezwykle długo utrzymuje ciepło, dlatego świetnie sprawdza się podczas duszenia, przygotowania gulaszów oraz wszelkich dań jednogarnkowych, chociaż polecana jest do smażenia wszystkiego. Jako jej dodatkową zaletę wymienia się też możliwość używania w piekarniku, jako naczynie do zapiekania dań (stosowna informacja powinna być zawarta w instrukcji).

Wady? Przede wszystkim cena. Patelnie żeliwne kosztują kilkanaście razy więcej niż popularne patelnie ceramiczne. Nie można też ich myć w zmywarkach, a po każdym użyciu trzeba jak najszybciej umyć i wytrzeć do sucha, by nie rdzewiały.

Magiczny teflon

Jeszcze kilka lat temu patelnie z teflonu kojarzyły się z luksusem i wysoką ceną. Dzisiaj są już bardziej popularne, a jednocześnie przystępne. Ich główna zaletą jest możliwość smażenia bez tłuszczu, bądź z minimalną jego ilością. Przygotowywane na niej dania zazwyczaj też nie przywierają o ile trafimy na prawdziwy teflon, a nie jego podróbkę. Jak być tego pewnym? Dobrej jakości patelnia teflonowa jest ciężka i dość droga. Jeśli wydaje nam się, że trafiliśmy super tanią okazję na patelnię z teflonu, możemy założyć, że nie jest to prawdziwy teflon.

Niektórzy obawiają się, że jedzenie wchodzi w reakcję chemiczną z teflonem tak, ale dopiero w 400 st.C, a patelnia teflonowa rozgrzewa się maksymalnie do 330 st.C. Gorszym problemem jest z pewnością łatwość zarysowania patelni, ponieważ teflon jest bardzo delikatny (gdy tak się stanie, patelnię trzeba wyrzucić). Dlatego do smażenia używamy drewnianych i silikonowych akcesoriów, by jej nie uszkodzić.

102

Patelnia ceramiczna czy warto?

Patelnie ceramiczne należą współcześnie do najczęściej kupowanych patelni, w dużej mierze dzięki niskiej cenie. Jednak mają ona wiele innych zalet: odporność na skrajnie wysokie lub niskie temperatury, na zarysowania, chemiczne detergenty. Można na nich smażyć absolutnie wszystko również bez użycia tłuszczu. Smażone potrawy nie przywierają, a powierzchnia jest gładka (w oryginalnych naczyniach).

Do wad patelni ceramicznych zaliczyć można jedynie brak możliwości mycia w zmywarce, aczkolwiek dzięki jej nieprzywieralności, nie stanowi to najmniejszego problemu. Ponadto nie każda patelnia ceramiczna może być używana na kuchenkach indukcyjnych.

Źródło:http://nokautdom.pl/artykuly/jaka-patelnie-wybrac-zeliwna-ceramiczna-czy-teflonowa.html