Tekstury gastronomiczne do kuchni nowoczesnej

Kuchnia molekularna od jakiegoś czasu cieszy się coraz większą popularnością. Termin ten powstał w 1988 roku i od tej pory z roku na rok staje się coraz powszechniejszy. Za pioniera tej metody gotowania uważa się Benjamina Thompsona. Ale na czym właściwie polega ten rodzaj kuchni nowoczesnej? Chodzi przede wszystkim o otrzymywanie czystych smaków niecodziennymi sposobami i w nietypowych zestawieniach. Kuchnia molekularna pozwala otrzymywać dania w niebanalnej postaci.

Szuka ona również oryginalnych rozwiązań. Właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie serwować dziś chociażby płyny w postaci kuleczek przypominających kawior lub sosy pieczeniowe, owocowe i warzywne w formie pianki, a także lody o smaku ulubionego drinka. Można tak wymieniać bez końca. Do przygotowania tych dań niezbędne są tekstury gastronomiczne. W sklepie internetowym a’Gusto znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości produktów. Sprawdź sam: https://agusto.pl/638-tekstury.

Rodzaje tekstur gastronomicznych

Citras

Otrzymywany jest z owoców cytrusowych. Zmniejsza kwasowość żywności. Dzięki użyciu go w procesie sferyfikacji można wytwarzać kapsułki w postaci kawioru nawet z bardzo kwaśnych składników. Używany jest także, by zapobiec procesowi ciemnienia owoców i warzyw. Występuje w postaci proszku.

Algin

Wytwarzany z brunatnic (alg), które rozwijają się w zimnych wodach Irlandii, Szkocji, Ameryki Północnej i Południowej, Australii, Nowej Zelandii i RPA. Wykorzystywany w procesie sferyfikacji. Żeluje w obecności Calcicu. Występuje w postaci proszku.

Calcic

Calcic sferyfikuje wspólnie z Alginem. Jest to doskonały reagent, dzięki jego wysokiej rozpuszczalności w wodzie, posiada zdolność sferyfikacji w zależności od zawartości wapnia. Jest substancją silnie higroskopijną, tradycyjnie używaną w przemyśle spożywczym, np. w produkcji sera. Występuje w postaci granulatu i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Gluco

Składa się z glukonolaktanu wapnia. Stosowany do produktów bogatych w wapń i wykorzystywany do techniki odwróconej sferyfikacji. Zupełnie nie zmienia smaku przygotowanych potraw. W przemyśle spożywczym używany do zwiększania zawartości wapnia w różnych produktach spożywczych. Występuje w postaci proszku, doskonale rozpuszcza się w wodzie. Nadaje się do procesu sferyfikacji kwaśnych, tłustych i alkoholowych substancji.

Agar

To dość znana tekstura żelifikująca, wyodrębniona z odmiany czerwonych alg. Jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Używa się go do tworzenia ciepłych żelatyn. Występuje w postaci drobnego proszku. Raz zżelowany może wytrzymać temperaturę do 80°C.

To tylko kilka z bardzo wielu tekstur spożywczych. Więcej znajdziesz w sklepie internetowym d’Agusto, który oferuje jeszcze wiele różnych rodzajów, m. in. Kappa, Iota, Lecite, Malto, Xantana, Fizzy, Metil, Azuleta, Sucro, Gliceryna, Natur Emul, Glicemul, Pszczeli wosk i wiele więcej. Sprawdź sam!